ΕΥΒΟΪΚΟΣ Γ.Α.Σ









Σε ακόμα έναν αγώνα συμμετείχε η κολυμβητική ομάδα (αγωνιστική – προαγωνιστική) του Ευβοϊκού ΓΑΣ με εξαιρετικές επιδόσεις, με μετάλλια και θέσεις στην οκτάδα των αγωνισμάτων τους, το τριήμερο Παρασκευή με Κυριακή 30/03-01/04 στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο του Πειραιά, με 32 αθλητές-τριες.
Τούς αγώνες διοργάνωσε το κολυμβητικό τμήμα του Ολυμπιακού με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 1000 αθλητών-τριων της Αθήνας κυρίως αλλά και της περιφέρειας.
Η επωνυμία αλλά και το σύνθημα των αγώνων ήταν «Πρώτα αθλητές και μετά Πρωταθλητές», οι αθλητές-τριες διασκέδασαν με τη μασκώτ «Θρυλέων» και έδειξαν τις κολυμβητικές τους ικανότητες.
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ξεκινώντας από τα μικρά δελφίνια, τα προαγωνιστικά, κατέκτησαν
10 μετάλλια (3 χρυσά – 4 ασημένια – 3 χάλκινα) και θέσεις στην οκτάδα, δείχνοντας ότι η ομάδα έχει μέλλον
Αναλυτικά:
12 ετών
  • Δριχούτη Ευαγγελία 2η στα 100 πρόσθιο, 3η στα 200 πρόσθιο και 4η στα 50 πρόσθιο.
  • Βελέντζας Δημήτρης 6ος στα 200 ελεύθερο και 9ος στα 50-100 ελεύθερο.
  • Μούτουπας Κωνσταντίνος 5ος στα 200 ύπτιο και 7ος στα 100 ύπτιο.
11 ετών
  • Τσακρίγκινα – Μουράτ Αλεξάνδρα 1η στα 50-200 ύπτιο και 2η στα 100 ύπτιο.
  • Χατζηαλεξίου Γεωργία 2η στα 200 πρόσθιο , 3η στα 100 πρόσθιο και 4η στα 50 πρόσθιο.
  • Καρράς Κωνσταντίνος 6ος στα 50 πρόσθιο.
10 ετών
  • Πολυκαρπίδη Ειρήνη 1η στα 50 πεταλούδα και 2η στα 100 ελεύθερο.
  • Ρόδη Ελευθερία 8η στα 100 ύπτιο
  • Ιωαννίδης Πέτρος 7ος στα  ελεύθερο.
9 ετών
  • Κωνσταντίνου Στράτος 3ος στα 50 ύπτιο.
  • Λιάσκου Βασιλική 4η στα 100 ελεύθερο και 5η στα 50 ελεύθερο.
  • Χαμαλίδη Αργυρώ 4η στα 50 πεταλούδα.
  • Στρατή Ιωάννα 8η στα 50 πρόσθιο.
Συμμετείχαν επίσης με καλές επιδόσεις και οι : Ιωαννίδης Ιορδάνης. Σφυρόπουλος Ιωάννης, Τάντη Φωτεινή, Στρατή Ειρήνη, Λιάκου Παναγιώτα, Ιωάννου Χρήστος, Εμανουηλλίδης Χρήστος, Γλωσσιώτης Βαγγέλης, Κουλουρίδη Μαρία.
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Στους ίδιους αγώνες συμμετείχε και η αγωνιστική ομάδα με 10 αθλητές-τριες, κολυμπώντας οι περισσότεροι σε ατομικές επιδόσεις κατακτώντας θέσεις στην οκτάδα.
Οι βραβεύσεις των αθλητών-τριων έγιναν από τη διοργανώτρια ομάδα (Ολυμπιακός) στις οκτάδες σε ΟΠΕΝ κατηγορία, δηλαδή από τους Παμπαίδες-Παγκορασίδες έως την κατηγορία αντρών-γυναικών μαζί.
Έτσι αναλυτικά στην οκτάδα μπήκαν οι :
  • Κυράνας Νικόλαος 4ος στα 400 ελεύθερο. 5ος στα 200 ελεύθερο ΟΠΕΝ
  • Λαγούδης Χριστόφορος 7ος στα 100 ύπτιο ΟΠΕΝ
  • Χαμαλίδη Αναστασία 4η στα 100 ύπτιο,5η στα 200 ύπτιο ΟΠΕΝ (αν και η μικρότερη από τις γυναίκες, μόλις 13 ετών)
  • Χαμαλίδης Απόστολος 8ος στα 1500 ελεύθερο ΟΠΕΝ
Συμμετείχαν επίσης με καλές επιδόσεις και οι: Πολίτης Άγγελος, Χατζηαλεξίου Παναγιώτα, Γλωσσιώτη Κωνσταντίνα, Φρουδαράκη Γεωργία, Καλυβάκη Κατερίνα, Τόγιας Νικόλαος.
ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Το ίδιο Σαββατοκύριακο πραγματοποιήθηκαν και οι Πανελλήνιοι Αγώνες Λυκείων στο Ποσειδώνειο κολυμβητήριο στη Θεσσαλονίκη.
Δύο αθλητές-τριες μας συμμετείχαν με το 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας.
Ο Μπουζάλας Γιώργος κολυμπώντας θαυμάσια το πρωί, προκρίθηκε και κολύμπησε στον τελικό του αγωνίσματος του 100 μέτρα πρόσθιο, όπου κατετάγη όγδοος.
Και η Αναστασίου Άννα στους προκριματικούς το πρωί κατετάγη 12η.

Το Δ.Σ. και οι προπονητές συγχαίρουν όλους τους αθλητές – τριες για την προσπάθεια τους και τις επιδόσεις τους και εύχονται σε όλο τον κόσμο Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση.

ΕΥΒΟΙΚΟΣ Γ.Α.Σ.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου