Καλούμε Συλλόγους, συλλογικότητες, πολίτες στην κεντρική εκδήλωση με σύνθημα:
Η εκδήλωση θα γίνει την Κυριακή 2 Ιουνίου στην προβλήτα Αγ. Νικολάου στην παραλία Χαλκίδας με ώρα προσέλευσης: 12.30. Πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Επιμελητήριου Περιβάλλοντος και Βιωσιμότητας, από το Δίκτυο Συλλόγων-Φορέων για την Προστασία της Ευβοϊκής Γης και την Ομάδα SOSΕυβοϊκός. Συμμετέχουν ήδη πολλοί σύλλογοι και συλλογικότητες από την Εύβοια.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η διαμαρτυρία και η ενημέρωση των πολιτών σχετικά με την πολύπλευρη «επίθεση» που δέχεται η Φυσική και Πολιτιστική κληρονομιά στο νησί από βιομηχανικά έργα ΑΠΕ, ιχθυοκαλλιέργειες, εξορύξεις, πλωτά φωτοβολταϊκά, επικείμενη ιδιωτικοποίηση του νερού κλπ. Ταυτόχρονα παρόμοιες εκδηλώσεις θα γίνονται με το ίδιο σύνθημα σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.
Θα πραγματοποιηθούν σύντομες ομιλίες από τους εκπροσώπους των συλλόγων και από τους συμμετέχοντες πολίτες, θα αναρτηθούν πανό και πλακάτ με περιεχομένο διαμαρτυρίας (παρακαλούμε χωρίς υβριστικό περιεχόμενο), θα διανεμηθεί έντυπο πληροφοριακό υλικό από διαφορετικούς συλλόγους και συλλογικότητες, ενώ θα υπάρχει μουσική υποστήριξη χωρίς ηχητική κάλυψη.